Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Pravice tujcev in status

PRAVICE TUJCEV IN STATUS


Dovoljenje za začasno prebivanje


Tujci, ki želijo vstopiti in prebivati v Republiki Sloveniji iz drugačnega razloga, kot je to mogoče na podlagi vizuma, morajo imeti dovoljenje za prebivanje, izdano v Republiki Sloveniji, katerega morajo pridobiti že pred vstopom v državo.

Prvo dovoljenje za začasno prebivanje v Republiki Sloveniji se lahko izda le kot dovoljenje za začasno prebivanje. Prošnja za izdajo prvega dovoljenja za začasno prebivanje se mora vložiti pri diplomatskem predstavništvu ali  konzulatu Republike Slovenije v tujini, ki jo pošlje v reševanje pristojni upravni enoti v Republiki Sloveniji. Prvo dovoljenje za začasno prebivanje je namreč potrebno pridobiti pred vstopom v državo, razen v zakonsko določenih izjemah.

Poleg osnovnih pogojev morajo tujci za izdajo prvega dovoljenja za začasno  prebivanje izpolnjevati tudi druge pogoje, ki pa so odvisni od namena prebivanja v Republiki Sloveniji.

Dovoljenje za stalno prebivanje


Pogoji za pridobitev dovoljenja za stalno prebivanje so petletno neprekinjeno zakonito  prebivanje v Republiki Sloveniji na podlagi dovoljenja za začasno prebivanje ali potrdila o vloženi prošnji za podaljšanje ali izdajo nadaljnjega dovoljenja za začasno prebivanje ter izpolnjeni pogoji, kot veljajo za pridobitev prvega dovoljenja za prebivanje.

Pogoj petletnega neprekinjenega zakonitega prebivanja je izpolnjen tudi, če v tem obdobju tujec ni bil v Republiki Sloveniji in ni imel izdanega dovoljenja za začasno prebivanje ali potrdila o vloženi prošnji za podaljšanje ali izdajo nadaljnjega dovoljenja za začasno prebivanje, če je bila njegova odsotnost krajša od šestih zaporednih mesecev in če skupaj ne presega deset mesecev v petletnem obdobju.

Delovno dovoljenje


Delovno dovoljenje se praviloma izdaja na vlogo delodajalca, temeljni pogoj za izdajo dovoljenja pa je trenutno stanje na trgu dela oziroma pomanjkanje ustreznih domačih kandidatov.

V posebnih primerih, ki jih zakon izrecno določa, pa lahko za dovoljenje zaprosi tudi tujec sam. Izdaja dovoljenja je vezana na status tujca oziroma na naravo dela in ni odvisna od stanja na trgu dela. Obstaja več vrst delovnih dovoljenj: osebno delovno dovoljenje z veljavnostjo enega leta, osebno delovno dovoljenje z veljavnostjo treh let, dovoljenje za zaposlitev ter dovoljenja za delo.